Co my tu mamy...

Posted 30 sierpnia 2012No comments | Ciekawostki, Lato

Pełnia Księżyca – podwójna, sierpień 2012

W zależności od położenia Księżyca względem Słońca, przyjmuje on na niebie widoczne dla nas różne kształty. Te z kolei nazywamy fazami Księżyca. Przejście przez wszystkie fazy zajmuje mu 29 i 1/2 dnia.I tak, kiedy Księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem, kieruje ku nam ciemną stronę tzw. nów. Następnie pojawia się cienki sierp, który stopniowo rośnie. W tydzień po nowiu na niebie obserwujemy prawą połowę tarczy Księżyca i jest to tzw. pierwsza kwadra. Jasna powierzchnia powiększa się dalej. Po dwóch tygodniach po nowiu świeci cała tarcza tj. pełnia Księżyca. Po niej tarcza stopniowo ubywa, przez fazę oświetleniowej lewej połowy tzw. ostatniej kwadry, sierpu, aż po zupełne zniknięcie w kolejnym nowiu.

Okazuje się, że w dniu jutrzejszym tj. 31 sierpnia 2012r, będziemy mogli zaobserwować drugą pełnię Księżyca w tym samym miesiącu. Więc jeśli komuś nie udało się jej zaobserwować na początku tego miesiąca, to ma  na to drugą szansę. Choć patrząc na warunki pogodowe, to niestety mogą one troszkę pokrzyżować nasze obserwacje..

Niemniej jednak, zjawisko to przyczyniło się do wyróżnienia sierpnia 2012, czyniąc go bardziej szczególnym. Jest to rzadkie zjawisko i występuje raz na kilka lat. Kolejne przewidywane jest w lipcu 2015 roku.

 

 

Niebieski Księżyc – takim mianem określa się zjawisko drugiej pełni Księżyca w ciągu tego samego miesiąca.

 

 

Tags: Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *